office 2013 product key shop You can find product key for microsoft office 2013 , microsoft office 2013 serial number, microsoft office 2013 product key , office 2013 activator Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key http://www.cdkeypascher.com http://www.productkeysale.com

Majówka Filologiczna 2013 pod hasłem „Pociąg”

pociag icon

W dniu 15 maja 2013 roku po raz kolejny w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się Wielka Majówka Filologiczna  pod hasłem „Pociąg”. Została ona zorganizowana przez studentów 2 roku Filologii Polskiej jako Obcej (pod kierownictwem pani dr Agnieszki Zgrzywy). Aktywny udział w organizacji imprezy wzięli również studenci z 1 i 3 roku Filologii Polskiej jako Obcej. W wydarzeniu wzięli udział studenci Collegium Polonicum, wykładowcy oraz zaproszeni goście ze Studium Języka i Kultury Polskiej z Poznania, ze Slawistyki Uniwersytetu w Poczdamie oraz z Sprachenzentrum Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Warsztaty odbyły się w dużej auli Collegium Polonicum i trwały około 4 godzin.

Temat „Pociąg” jest nieprzypadkowy. Od dawna pociągi łączą ludzi z różnych miast oraz krajów. 15 maja zjednoczyły one ludzi o różnych poglądach oraz o różnym stopniu znajomości języka polskiego, a to wszystko w celu wzajemnego poznania się, fajnej zabawy oraz – powiedzmy, że przy okazji – nauczenia się kilku nowych słówek w języku polskim.

Bardzo dziękujemy Pani Sylwii Kołeckiej Pani Lidii Papierskiej Panu Sebastianowi Zielińskiemu oraz Pani Anonimowej Kolejarce z PKP Przewozów Regionalnych za pomoc w organizacji Majówki! Nie jest źle z polskimi kolejami, jeżeli pracują na nich tacy wspaniali i życzliwi ludzie!!!

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: Intercity, PKP CP, oraz Przewozy Regionalne. Każdy pasażer otrzymał odpowiedni bilet, który uprawniał go również do otrzymania bezpłatnego posiłku składającego się ze smacznej bułki, soku oraz różnych batoników. Eleganccy panowie z wagonu restauracyjnego – Andrzej Fessenko i Jan Zgrzywa – z pomocą dzielnej konduktorki Tani Trushnikovej rozdali aż 106 toreb z prowiantem! Z drugiej strony każdego biletu lub legitymacji konduktorskiej znajdowała się ankieta, którą uczestnik mógł wypełnić. Ankieta dotyczyła przede wszystkim opinii pasażerów na temat projektowanego nowego magisterskiego kierunku studiów o Polsce – wspólnego dla Collegium Polonicum i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Po przywitaniu gości oraz świetnym, odważnym tańcu studentek Filologii Polskiej jako Obcej (Tania Trushnikova, Olga Nesterovskaya, Liza Klesheva) odbyły się liczne konkursy, których celem było nie tylko sprawdzenie wiedzy uczestników na temat polskich pociągów, ale również pamięci, intuicji, zdolności aktorskich, zdolności do improwizacji, talentów plastycznych, umiejętności pracy w grupach, tańca i śpiewu.

Pociąg 01

Uczestnicy wzięli udział w konkurencji „głuchy telefon”, która polegała na przekazaniu pewnego zdania od pierwszego wagonu do ostatniego. Niemal każdy pociąg całkowicie zmienił podaną treść, ale ze względu na wysokość rzędów w auli można powiedzieć, że komunikacja między uczestnikami odbywała się na wysokim poziomie.

Grupa teatralna składająca się ze studentów II roku FPjO przedstawiła scenkę spotkania w jednym przedziale dwóch niesumiennych studentów (Ivan Kalinichenko, Evgen Runchev) z panią profesorką (Oksana Kritskaja), która wystawiła im oceny niedostateczne z przedmiotu „Historia literatury polskiej” (inscenizacja zainspirowana występem z КВН-2012 Высшая лига). Zadaniem uczestników było wymyślenie końcówki scenki. Za to zadanie pociągi otrzymały po 3 punkty, gdyż wszyscy aktorzy byli oryginalni i kreatywni (zobacz).

pociag 02

Studentka Ola Pletniova (gościnnie na II roku Filologii Polskiej jako Obcej) przedstawiła nową rewelacyjną metodę nauczania nowych słów w języku polskim, która polegała na zapamiętywaniu słów objętych tematem majówki przez 3 uczestników, którzy czasem znajdowali się w sytuacjach stresujących, które stwarza dla nich kolej (widok z okna, tunel, stare, nieremontowane tory…).

pociag 05

Studenci z III roku FPjO przedstawili uczestnikom konkurs na stworzenie najlepszego wagonu za pomocą siły myśli oraz nożyczek i kartonu. Najlepszy wagon uczestnicy wybrali brawami, a prezentacja pociągu odbyła się na tle śpiewu specjalnie na majówkę przygotowanej piosenki (tłumaczenie i śpiew:  Alena Varaksa i Elena Zakharova). I rok FPjO zaprezentował swoje dwa filmy – znaną już, świetną „Lokomotywę” oraz nową, refleksyjną etiudę filmową „Odjazd-przyjazd. Egzystencjalizm na torach”, nakręconą na dworcu we Frankfurcie nad Odrą przez zdolną grupę reżysersko-operatorsko-aktorską (Ihara Hancharuka, Maksima Bayok, Alinę Ivanovę i Vitalija Shcherbana). Na marginesie dodam, że jeden z młodych krytyków (9 lat) stwierdził w czasie Majówki, że film jest profesjonalny, a najlepiej w nim zagrały… pociągi!

pociag 04

Grupa z Viadriny przygotowała dla uczestników wspaniały konkurs na improwizację. Za pomocą mimiki oraz gestów zawodnicy musieli przekazać różne pytania, które mogłyby być potrzebne cudzoziemcowi jadącemu polskim pociągiem i nieznającemu języka polskiego. Inne osoby musiały te pytania odgadnąć. Grupa z Poczdamu przygotowała zabawę na odgadywanie miejsc odjazdów pociągów – trzeba było zrozumieć coś ze świetnie czytanych (na początku zrozumiale, później coraz mniej wyraźnych) komunikatów na dworcu. Koniecznie trzeba odnotować powiązany z zadaniem skecz kabaretowy grupy z Poznania – fragment ich występu  bije rekordy na naszym kanale na Youtube

Pod koniec imprezy uczestnicy zaśpiewali karaoke piosenki Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”, utworzyli symboliczny pociąg i w końcu wyruszyli, żeby wziąć udział w studenckiej imprezie „Euronalia 2013”, która odbywała się od 14 do 16 maja na terenie Osiedla Studenckiego w Słubicach.

pociag 03

A oto szczęśliwi pasażerowie, którzy dotrwali do końca podróży:

pociag wszyscy

Autor tekstu: Mykhailo Kalashnikov

Wszystkie zdjęcia zobacz w galerii

Maj 20, 2013
buy-Office-2010-key-online Office-Professional-Plus-2013-key key-Office-Professional-Plus-2013 Office-Professional-Plus-2013-activation-key product-key-for-Office-Professional-Plus-2013 Office-Professional-Plus-2013-license-key Windows-Server-2008-Enterprise-R2-Key Windows-Server-2008-Standard-R2-Key Windows-Small-Business-Server-2008-Standard-Key Windows-Server-2012-R2-Standard-Key Windows-8.1-Enterprise-key Windows-8.1-Enterprise-activation-key Windows-8.1-Enterprise-license-key Windows-8.1-Enterprise-cd-key Windows-8.1-Enterprise-serial-key